Make it Monday: Pudding Snacks

Unfortunately this week I got the stomach bug my kids have been passing around.  And as most of you know when mommy is sick everything gets out of whack.  So, instead of making the large list of items I had planned, we just made pudding snacks.

We have a collection of small containers we use for pudding snacks, or the kids put their crackers in, or my husband takes to work with salsa, or ketchup and mustard for hotdogs.  We get a lot of use out of our little containers.  You can find these little containers at Wal-mart for a couple of dollars for a pack of eight.
We use a Quart Jar and dump the mix and milk in, screw the lid on tight and take turns shaking for 2 min (the kids enjoy that part).  Then we pour it into our cups and throw them in the fridge.
Instant pudding mix can be found regularly priced under $.80 (store brand stuff), but they also go on sale for cheaper and you can buy in bulk for cheaper.  Each of the large boxes can make six 1/2 cup servings.  Add 3 cups of milk at about $.38 (for $2 per gallon milk) for a grand total of $1.18 for six pudding cups.  Compare that to $2.50 for a 6-pack of name brand pre-made stuff at Wal-mart.
It really does save a lot of money to make your own, and I only spent about 5 min. preparing.
Advertisements

One thought on “Make it Monday: Pudding Snacks

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s